Aile Hukuku ilişkileri

0
74
Bu yazıya puan ver

Aile Hukuku İLİŞKİLERİ

Aile hukuku ilişkileri

  • Bireyler arası ilişkiler

ve

  • Akçalı ilişkiler olarak ayrımlanabilir.

Bireyler Arası İlişkiler

Aile hukuku ilişkileri öncelikle ailenin türüne göre o tür içinde yer alan bireylerin ilişkisini ifade etmektedir.

  • Dar aile (Evlilik birliği), (TMKm. 185.)
  • Geniş aile (Soybağı birliği), (TMK m. 282.)
  • Büyük aile (Ev birliği), (TMK m. 367.)

içinde yer alan bireyler farklı olduğu gibi olması gereken hukukun konusu olan

  • Duygusal ailenin (Duygu birliği), (Eski ilişkidekiler, yeni ilişkidekiler, ayrı yaşayıp ilişkisi sürenler.)

bireyleri de farklılıklar göstermektedir. (Bu olgu Aile Hukukunun olması gereken ilkelerinden olan tanımlanmama ilkesine de kaynaklık etmektedir.)

Aile Hukukuna konu olan ilişkilerde geçici olma istisna; buna karşılık süreklilik ise amaç olduğu için bireyler arası ilişkiler de bu gerçeğe göre düzenlenmiştir.

Nişanlanma, evlenme ve boşanmanın kişisel sonuçlarını bireyler arası ilişkilere örnek olarak verebiliriz. Boşanma gerçekleşerek geniş aile sonlanmış olsa bile boşanan kadın ve erkeğin çocukları ile olan İlişkisi süreklilik göstermektedir.

Aile bireyleri arasındaki ilişkileri ancak yasaların belirlemiş olduğu özel durumların ortaya çıkması ve bunların ispatı dahilinde Hukuk sistemi dahilinde müdahale edilebilir. Bunun dışında Yasalarımızda tanımlanmış olan aile tanımına uygun olan bir sosyal yapı içerisindeki bireyler arasındaki ilişkileri dışarıdan müdahale ile engellemek ayrıca anayasal hakların ihlali anlamına da gelmektedir.

Akçalı İlişkiler – Paraya bağlı / Mali / İktisadi ilişkiler

Aile hukuku ilişkileri aynı zamanda ailenin türüne göre o tür içinde yer alan akçalı ilişkileri de ifade etmektedir.

Dar aile (Evlilik birliği), Geniş aile (Soybağı birliği), Büyük aile (Ev birliği) içinde yer alan akçalı ilişkiler farklı olduğu gibi olması gereken hukukun konusu olan duygusal ailenin (Duygu birliği) akçalı ilişkileri de farklılıklar göstermektedir. (Bu olgu Aile Hukukunun olması gereken ilkelerinden olan tanımlanmama ilkesine de kaynaklık etmektedir.)

Mal rejimlerini, akçalı ilişkilere (Katılma alacağı, değer artış payı alacağı, ziynet alacağı, eşya alacağı vb.) örnek olarak verebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here