Aile Hukuku ilkeleri – Ailede Kadını Koruma ilkesi

0
267

Aile de Kadını Koruma İlkesi

Pozitif ayrımcılığın doğal sonucu olarak kadın, eşinin kötü niyetli ve haksız davranışlarına karşı özellikle korunmalıdır.

Fiziksel şiddete uğrayarak baba evine dönen kadının korunması için, Yargıtay üyeleri tarafından kullanılan karşı oylar sonrasında/sayesinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından da karşı oyların görüşüne verilen katkıyla bu güne kadar iki konuda destek sağlanmıştır;

1-Fiziksel şiddete uğrayarak baba evine dönen kadın, isterse baba evinin bulunduğu yerde kendisine fiziksel şiddet uygulayan eşine karşı boşanma davası açabilecektir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 6.6.2007, 331-332 sayılı kararı ile destek vermiştir.

Bu sayede kadın, kendisini döven kocasının bulunduğu şehre giderek boşanma davası açmak zorluğundan/çilesinden artık kurtulmuştur.

2- Fiziksel şiddete uğrayarak baba evine dönen kadına karşı kendisini evden bu sebeple uzaklaştıran koca artık terk sebebiyle boşanma davası açamayacaktır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 04.11.2009, 2009/2-402, 2009/484 kararı ile destek vermiştir.

Bu sayede karşı oyda açıkça ifade edildiği gibi; kendisine bu kadar ağır söz ve davranış sergilenmiş kadının “onursuzluk yaparak hiçbir şey olmamış gibi” ortak konuta dönmesini beklemek insanın fıtratına bile uymadığından şiddete uğrayan kadın bu dava tehdidinden de kurtarılmıştır.

Kadının istemi üzerine hâkim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler. (TMK. m. 196 f. I.)

Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin İşinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır. (TMK. m. 196 f. II.)

Ülkemizde ev işlerini gören, çocuklara bakan, diğer eşin işinde karşılıksız çalışan genellikle kadın olduğu için katkı miktarının belirlenmesinde bu olgu dikkate alınacaktır.

Bir başka örnek daha vermek gerekirse TMK. m. 192 hükmüne göre eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir hükmüne göre çalışmak isteyen kadın meslek veya iş seçiminde kocasının iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve İş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here