Aile Hukuku İlkeleri – Toplumun Temeli Olma İlkesi

0
82
Bu yazıya puan ver

Aile Hukuku İlkeleri – Toplumun Temeli Olma İlkesi

Aile Hukuku ilkelerinin içerisinde en belirgin olan ve en kapsamlı olan ilkesi Ailenin Toplumun temeli olması ilkesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının m. 41 f. I hükmüne göre aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Bu ilkenin toplumbilim düşüncesine ve doğal hukuk düşüncesine uygun olduğu tartışmasızdır.

Aile hukukunda ailenin toplumun temeli olduğu ilkesi Aile Hukuku konusunda getirilecek düzenlemelerde ve uyuşmazlıkların çözümünde esas alınacaktır.

Buna karşın Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının m. 41 f. I hükmünde yer alan ailenin dar aile mi, geniş aile mi yoksa büyük aile mi aile anlamında olmak üzere kullanıldığı ise belirsizdir. Başka bir anlatımla temel olma ilkesine dayanak olan aile türü belirsizdir.

Bu belirsizlik özellikle yapılmış ve değişen hayatın koşulları ile Aile yapısının şeklinde geçmişe ile uyumluluk (Geniş Aile yapıları anadoluda halen varlığını devam ettiren ve sosyolojik anlamda Aile olarak hukuken de kabul gören yapılardır.) Coğrafi uyumluluk ve gelecek ile de uyumluluk için bunun ön koşul olduğu bilincinde olan yasa koyucular tarafından belirlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here