Ayırt Etme Gücünden Geçici Yoksunluk

0
95
Ayırt Etme Gücünden Geçici Yoksunluk
5 (100%) 1 vote

Ayırt Etme Gücünden Geçici Yoksunluk (TMK m. 148)

Eşlerden birinin evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması halinde evlenme nisbi butlanla batıldır. Kuşkusuz ki eşlerin ikisinin de evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması halinde de evlenme nisbi butlanla batıldır.

TMK m. 148. Hükmüne göre; Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk nisbi butlan sebeplerindendir.

Genel Olarak

Evlenme töreninde evlenmek isteyen kadın ve erkeğin evlenme iradelerini açıklamaları gerekir. Eşlerden biri, evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunmasına rağmen evlenme iradesini açıklamış olabilir.

TMK m. 148. Hükmüne göre; Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş ayırt etme gücünü yeniden kazandığında daha önce açıklamış olduğu evlenme iradesini gözden geçirerek eğer isabetli bir iş yapmadığı düşüncesine varır ise nisbi butlan sebebiyle evlenmenin iptalini dava edebilir.

Doğal olarak evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş dilerse ayırt etme gücünü yeniden kazandığında nisbi butlan sebebiyle evlenmenin iptalini dava etmeyebilir. Bu durumda evlilik geçerliliğini sürekli olarak kazanır. Bunun için eşler tarafından başka bir işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Zira iptal davası açma hakkı, TMK m. 152. Hükümlerine göre; iptal sebebinin öğrenildiği tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Eşlerden birinin evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunmasına aşağıdaki örnekleri verebiliriz;

  • Eşin söylediğini bilemeyecek derecede alkol alması,
  • Eşin hipnotize edilmiş olması,
  • Eşin söylediğini bilemeyecek derecede uyuşturucu madde almış olması,
  • Eşin günlük kullandığı ilaçlan önerilen dozun çok üzerinde almış olması,
  • Eşin söylediğini bilemeyecek derecede ateşlenmesi,
  • Eşin çok büyük bir üzüntü altında bulunması (Çocuğunun ölüm haberini alması gibi)
  • Eşin sakinleştirici ilacı yüksek dozda alması (Heyecanını yatıştırmak için aldığı İlacın dozunun aşılması.)
  • Ve benzeri durumlar.

Ayırt etme gücünden geçici yoksunluğun nisbi butlan sebepleri olabilmesi için belirli koşulların gerçekleşmesi gerekirken bazı durumlarda da nisbi butlan sebepleri mutlak butlan sebeplerine de dönüşebilir.

Evlenme Sırasında Yoksunluk Bulunmalıdır

Eşlerden birinin geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması halinde evlenmenin nisbi butlanla batıl olabilmesi için yoksunluğun evlenme sırasında bulunması gerekmektedir.

Evlenme başvurusu sırasında eşlerden birinin geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunduğu halde evlenme sırasında ayırt etme gücünü kazanmış ise evlenme geçerlidir. Aynı şekilde evlenme iradesini açıkladıktan bir süre sonra eşlerden birinin geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olması nisbi butlan davası açmaya sebebiyet vermez.

Geçici Yoksunluk Bulunmalıdır

Evlenmenin nisbi butlan ile sakatlığından söz edebilmek için eşlerden birinin evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması gereklidir. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluğun sebebinin önemi bulunmamaktadır.

Bilindiği üzere TMK m. 145 b, 2. Hükmüne göre; eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması halinde evlenme mutlak butlanla batıldır.

Mutlak Butlana Dönüşebilir (TMK m. 145 b. 2)

Evlenme töreni sırasında eşlerden biri geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunduğu halde evlenme sırasında ayırt etme gücünü kazanmadan evlenme iradesini açıklamış ve ardından bir daha ayırt etme gücünü kazanamamışsa geçici bir sebeple değil sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunmasından söz edilebilir.

Örneğin aldığı aşırı doz ilaç sebebiyle ayırt etme gücünü geçici bir sebeple kaybeden eşin ayırt etme gücünü kazanamadan bitkisel hayata girip üç yıl sonra ölmüşse artık eşlerden birinin evlenme sırasında geçici bir sebeple değil sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunmasından söz edilebilir.

Çünkü bu durumda ayırt etme gücünü kaybeden eş hiçbir zaman ayırt etme gücünü yeniden kazanamamıştır ki geçici yoksunluktan söz edilebilsin.

Örnekte de açıkladığımız üzere geçici yoksunluk değil aksine kalıcı yoksunluk oluşmuştur.

Evlenme töreni sırasında eşlerden birinin geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunduğu halde ayırt etme gücünün sonradan kazanılamaması durumlarında nisbi butlan, mutlak butlana dönüşmüş sayılır.

Bu sebeple gerek ilgililer ve gerekse diğer eş mutlak butlan davasını açabilir.

Ayırt etme gücünün evlenme sırasında bulunmadığı gibi sonradan da kazanılamamış olması her türlü delille ispatlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here