Ayırt Etme Gücünden Sürekli Yoksunluk

0
124
Bu yazıya puan ver

Ayırt Etme Gücünden Sürekli Yoksunluk

(TMK M. 125, 145 B.2)

Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Bu sebeple evlenme töreninde evlenmek isteyen kadın ve erkeğin evlenme iradelerini açıklamaları gerekir.

TMKm.125. Hükmüne göre; Ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenme iradelerini açıklayamayacak olduklarından evlenemezler.

TMKm.145 b.2. hükmüne göre; Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması hâlinde evlenme mutlak butlanla batıldır.

Daha açık bir deyişle eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması yapılacak evlilik için kesin evlenme engeli oluşturmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken noktaların arasında bir konu daha vardır. Evliliğin sakatlanmasını, butlan kararına zemin teşkil etmesini sağlayacak olan ayırt etme gücünden kısa süreli yoksunluk Evliliğin iptali konuları içerisinde incelenecektir.

Hukuki bağlamda evliliğin engelleri arasında kısa süreli yoksunluk sayılmamıştır.

Kısa süreli ve geçici olarak evlenme anındaki ayırt etme gücünden yoksunluk Ancak o evlenme ile ilişkilendirilerek o evlenmenin engeli olabilir. Genel olarak evlilik engeli olamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here