Aynı Cinsten Kişiler Arasında Yapılması

0
49
Aynı Cinsten Kişiler Arasında Yapılması
5 (100%) 1 vote

Evliliğin Aynı Cinsten Kişiler Arasında Yapılması

Aynı cinsiyette bulunmayan iki kişinin hukuk düzeninin öngördüğü şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığı olan evlenme, tanımdan da anlaşılacağı üzere bir erkek ile bir kadın arasında kurulabilir.

TMK madde 134 f. I. hükmüne göre; Birbiriyle evlenecek olan erkek ve kadın, içlerinden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvurabilir.

Aynı cinsten kişiler arasında yapılan irade açıklaması yok evlilik hükmündedir. O halde bir erkek ile bir başka erkek arasında ya da bir kadın ile başka bir kadın arasında süreklilik hedefiyle kurulan hayat ortaklığı evlilik olarak bir değer kazanmaz.

Nitekim Almanya’da bu tür birliktelikler için çıkarılan özel kanunda da, evlilik değil bir hayat ortaklığı söz konusudur.

TMK m. 40 f. I. Hükmüne göre; Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimse, şahsen başvuruda bulunarak aile mahkemesinden cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Aile mahkemesince cinsiyet değişikliğine izin verilebilmesi için, istem sahibinin transseksüel yapıda olması yeterli değildir. Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimsenin evli olmaması gerekmektedir.

Evli bir kimsenin yasa dışı olarak cinsiyetini değiştirmesi durumunda evlilik, değişikliğin gerçekleştiği tarihte kendiliğinden sona ermiş sayılmalıdır. Bu sebeple cinsiyet değişikliği de evliliği sonlandıran sebeplerden sayılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here