Birlikte Yaşanıyor olmalıdır

0
84
Birlikte Yaşanıyor olmalıdır
5 (100%) 1 vote

Birlikte Yaşanıyor olmalıdır

Birlikte Yaşanıyor olmalıdır Kuralı (TMK m. 185 f. III) altından düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere evliliğin temel normu diğer bir deyişle evliliğin anayasası olan TMK m. 185 hükmü eşlerin birlikte yaşamalarını özgür alan kapsamına almayarak aksine eşlerin birlikte yaşamak zorunda olduklarına işaret etmiştir.

Kural Olarak

Evlilik, aynı cinsiyette bulunmayan iki kişinin hukuk düzeninin öngördüğü şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığıdır. Hayat ortaklığı beraberinde sorumluluk ortaklığını da getirmektedir.

Eşlerin temsil yetkisi, evlilik birliğinin devamı süresince ve sadece fiilen birlikte yaşama varsa söz konusudur.

Devam eden boşanma davası eşlerin her birine ayrı yaşama hakkı verdiği gibi eşlere hukuk sisteminin ayrı yaşama hakkı verdiği diğer durumlarda bellidir. Bu gibi durumlarda eşlerin birliği temsil yetkisi askıya alınır.

Birlikte Yaşamaya Ara Verilmişse

Eşlerin fiilen ayrı yaşamaya başlamaları doğal olarak sorumluluk ortaklığını da askıya alır. Diğer bir deyişle eşlerin ayrı yaşadıkları süre içinde eşlerden her birinin yaptığı işlemden sadece işlemi yapan eş sorumludur.

İşlemi yapan eşin ayrı yaşıyor olmasından işlem tarafı olan üçüncü kişi haberdar olmasa da tek başına sorumluluk kuralı değişmez.

Birlikte Yaşamaya Yeniden Başlanılmışsa

Eşlerin ayrı yaşamaya başlamalarını sonlandırıp fiilen birlikte yaşamaya başlamaları ile askıda olan temsil yetkisi ayrı bir işlem ya da karara gerek kalmaksızın kendiliğinden kazanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here