Butlan davasında Taraf Teşkili

0
105
Butlan davasında Taraf Teşkili
5 (100%) 1 vote

Butlan davasında Taraf Teşkili

Butlan Davaları daha önce de detaylıca incelediğimiz gibi Mutlak Butlan ve Nisbi Butlan Olmak üzere bazı kendine has özelliklere sahip sosyal durumlardır.

Mutlak Butlan;  Kamu düzenine ilişkin olmakla beraber toplumun ahlak dejenerasyonuna uğramaması için alınan önlemleri içeren düzenlemelere sahiptir.

Nisbi Butlan ise tarafların düzenini sağlamak ve bunların toplum içindeki durumlarında belirli düzenlemeler yapılması için gereklidir.

Bu nedenle Butlan Davası iki farklı ana konu başlığı altında incelenmelidir.

Mutlak butlan davası zedelenen kamu düzenini sağlamak İçin öngörülmüşken nisbi butlan davası tarafların düzenini sağlamak için açılmakta olduğundan taraf teşkili de bu özelliklerine dayalı olarak farklı özellikler taşımaktadır.

“.Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 73. maddesi; “Kanunun gösterdiği istisnalar haricinde hakim her iki tarafı istima veyahut İddia ve müdafaalarını beyan etmeleri için kanuni şekillere tevfikan davet edilmedikçe hükmünü veremez.” hükmünü taşımaktadır. Her iki davalıya dava dilekçesi ve duruşma gününü belirtir davetiye tebliğ edilmemiştir. Bu yön savunma hakkını kısıtlayan önemli bir usul hatasıdır. Kararın sırf bu nedenle bozulması gerekir.” Y2HD, 15.05.2006,737-7510

Yukarıda belirlediğimiz ana konu başlıkları altında Butlan Davasını incelemeye devam edeceğiz, bu nedenle ilgili konu başlığını tıklama sureti ile ilgili olan yazımızı ve sizi ilgilendiren bölümleri okuyarak fayda sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here