Eşlerin Birliğin Giderlerine Katılma Yükümlülüğü

0
138
Eşlerin Birliğin Giderlerine Katılma Yükümlülüğü
5 (100%) 1 vote

Eşlerin Birliğin Giderlerine Katılma Yükümlülüğü

BİRLİĞİN GİDERLERİNE GÖNÜLLÜ KATILMA (TMK m. 186 f. III)

4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan birliğin giderlerine katılma yükümlülüğü eşlerin yükümlülüklerinden bir diğeridir.

Birliğin giderlerine katılma yükümlülüğü 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda “Eşler birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıkları ile katılırlar.” şeklinde ifade edilmiştir.

  • TMK m. 197 f. I. Hükmüne göre; Eşlerden birinin, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahip olması.
  • TMK m. 170 f. I Hükmüne göre; Boşanma sebebinin ispatlanmış olması sebebiyle hakim tarafından ayrılığa karar verilmesi
  • Eşlerin ortak karar ile ayrı yaşaması

birliğin giderlerine katılma yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

TMK m. 186 f. III. Hükmüne göre; Evlilik birliğinin devamı sırasında diğer bir ifadeyle eşler birlikte yaşarken bu katılım birliğin giderlerine gönüllü katılma olarak gerçekleşir.

TMK m. 196 hükmüne göre; Gönüllü katılımın birliğinin devamı sırasında diğer bir ifadeyle eşler birlikte yaşarken gerçekleşmemesinin yaptırımı ise birliğin giderlerine yargısal katılma olarak gerçekleşir.

TMK m. 186 f. III altındaki düzenlemelerde belirlenen Birliğin giderlerine katılma yükümlülüğünü diğer bir ifadeyle birliğin giderlerine gönüllü katılmayı aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz;

Belirlediğimiz bu ana konu başlıklarını detaylı ifade etmeye çalışalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here