Eşlerin Birlikte Yaşama Hakkı

0
119
Eşlerin Birlikte Yaşama Hakkı
5 (100%) 1 vote

Eşlerin Birlikte Yaşama Hakkı

BİRLİKTE YAŞAMA HAKKI (TMK m. 185 f. III)

Hayat ortaklığı kabul edilen evliliklerin ortaklık alanlarından biri de konutta ortaklıktır. Ortak konut, eşlerin birlikte yaşamalarına olanak vermektedir. Evliliğin temel normu diğer bir deyişle evliliğin anayasası olan TMK m. 185 hükmü eşlerin birlikte yaşamalarını özgür alan kapsamına almayarak aksine eşlerin birlikte yaşamak zorunda olduklarına işaret etmiştir.

O halde evliliğin anayasasına göre eşlerin birlikte yaşamak zorunda olmaları her ne kadar yükümlülük olarak gözükmekte ise de eşlerden biri için yükümlülük olan diğeri için bir hak oluşturmaktadır. Eşlerden her biri birlikte yaşama hakkına sahiptir. Birlikte yaşamaktan kaçınmanın yaptırımı ise boşanma olarak karşımıza çıkmaktadır.

TMK madde 164. Altında yapılan düzenlemelere göre; Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir.

Boşanma Konusunda Bu Konu ile ilgili daha detaylı bilgiler verilecektir. Eşlerin birlikte yaşama hakkını ihlal etmesi sebebi ile ortaya çıkacak Boşanma Konusu olan Terk Sebebi İle Boşanma Davası TMK M. 164 ile ilgili Tüm detayları linki altında bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here