Evlenme Töreni Sırasında Davetlilere İlişkin Şekil Koşulları

0
53
Evlenme Töreni Sırasında Davetlilere İlişkin Şekil Koşulları
5 (100%) 1 vote

Evlenme Töreni Sırasında Davetlilere İlişkin Şekil Koşulları

Evlendirme Yönetmeliği Madde 27 f.I. hükmüne göre; “Evlenme, evlendirmeye yetkili bir görevli önünde en az iki tanıkla birlikte ve bizzat tarafların huzuru ile aleni olarak yapılır.”

Aleniyetin gerçekleşebilmesi için tören yerinin;

  • Ulaşımında sınırlama bulunmayan,
  • Girişinde engelleme yapılmayan yer olması gerekir.

Davetlilerin bulunması/bulunabilme olanağı evlenmenin aleni yapıldığının bu anlamda bir göstergesidir.

Evlenme töreni yapılırken davetlilere ilişkin uygulanacak şekil koşullarını aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz;

  • Davetli sayısı önemli değildir,
  • Davetli bulunmaması önemli değildir

Davetli Sayısı Önemli Değildir

Evlenmenin, evlendirmeye yetkili bir görevli önünde en az iki tanıkla birlikte ve bizzat tarafların huzuru ile aleni olarak yapılması yeterli olup törene katılacak davetlilerin sayısının evlenmenin geçerliliğine bir etkisi bulunmamaktadır.

Örneğin evlenme töreninin en az yüz davetli ile yapılması gibi bir sınırlama bulunmamaktadır. Evlenme töreni bir davetli ile de yapılabilir.

Davetli Bulunmaması Önemli Değildir

Evlendirme Yönetmeliği Madde 27 f. II. Hükmüne göre; Evlenmenin, evlendirmeye yetkili bir görevli önünde en az iki tanıkla birlikte ve bizzat tarafların huzuru ile aleni olarak yapılması yeterli olup törene hiçbir davetlinin katılmamasının evlenmenin geçerliliğine bir etkisi bulunmamaktadır.

Örneğin evlenme törenine yüz kişinin davetli olarak çağrılmasına rağmen bu davetlilerin ayrıca düğün/kutlama/eğlence törenine de çağrılmamalarına öfkelenip evlenme törenine hiçbiri katılmasalar da evlenme geçerlidir. Başka bir anlatımla davetli bulunmaması, evlenmenin aleni yapılmadığı manasına gelmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here