Evlenme Yaşı Üst Sınırı

0
170
Bu yazıya puan ver

Evlenme Yaşı Üst Sınırı 

Evlenme ehliyetine sahip olmanın koşullardan olan evlenme yaşı için;

  • 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda üst sınır belirlenmemiştir.

Evlenme yaşını üst sınır koymamak sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de geçerli olan uygulamadır.

Evlenme ehliyetine sahip olmak kazanılmış bir haktır. Bu yaşa ulaşıldıktan sonra bu ehliyeti kaybetmenin koşulları da yasalarımızda tanımlanmıştır. Bireyin Anayasal hakları arasında Kazanılan Hakların bireyin elinden alınamayacağıdır. Bu nedenle evlilik ile nasıl bir vatandaşlık kazanılabiliyorsa evlenme ehliyetine sahip olmak için doğal erginlik yaşına gelerek kazanılan bir hakkın da bireyin elinden alınması anayasal haklarının ihlali anlamına gelir. Bu nedenle gelişmiş hukuk sistemleri evlenme ehliyeti için üst yaş sınırı koymak yerine ehliyeti kaybetmenin koşullarını tek tek tanımlamayı tercih etmişlerdir.

Not: Vatandaşlık için bazı sürelerin de geçmesi gerekir ve bu yasada tanımlanmıştır. Süre konulmasının sebebi de sadece vatandaşlık amacı ile sahte evliliklerin yapılmasının önüne geçmektir.

Evlenme yaşının üst sınırını; gerek evleneceklerin sayısını azaltarak ve gerekse evlenme arzusunu azaltarak gerek de yeni doğan neslin aynı cinse yoğunlaşmasını sağlayarak doğa kanunları belirlemektedir.

O halde 100 yaşına gelmiş olan bir kimsenin daha genç olan 98 yaşındaki bir kimseyle evlenmesine engel bulunmamaktadır. Yeter ki başka bir evlenme engeli bulunmasın. 100 yaşında olanın bayan veya erkek olmasında bir sakınca olmadığı gibi 100 yaşındaki kişinin 110 yaşındaki biri ile de evlenmesinde bir sakınca mevcut değildir. Miras hukuku nedeni ile mirasçıların itirazlarının varlık bulabilmesi farklı bir konudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here