Evlenmenin İşlevi – Hayat Ortaklığı Kurma

0
233

Evlenmenin İşlevi – Hayat Ortaklığı Kurma

Evlenme ile gerçek bir hayat ortaklığa kurulmaktadır. O kadar ki eşler hayat ortaklığının doğal sonucu olarak birlikte yaşamak zorundadırlar. (TMKm. 185 f. III)

Hayat ortaklığı aynı zamanda birbirine sadık kalma ve yardımcı olma zorunluluğu da yüklemektedir.

Hayat ortaklığı mutlak bir ortaklık anlamına da gelmemektedir. Örneğin eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir.

TMK m. 192. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur. Yani nasıl erkek gidip kadın satıcılığı yapamaz ise kadın da gidip meslek olarak escortluk hizmetlerini seçemez. Hukuka aykırı olmayan, diğer eşin onurunu rencide etmeyen, haysiyetsiz olmayan iş seçiminde özgürlük mevcuttur. Evliliğin oluşmasından sonra eşlerin iş seçimi nedeni ile yaşayacakları problem de aile mahkemelerinin konusudur. İstanbul boğazının iki yakasında feribot kullanan bir kaptan daha fazla kazanmak için yılın 9 ayını yurt dışında eşinden ve ailesinden uzak ve ayrı geçireceği bir iş seçimini de kendi başına yapamaz. Bunu yapması durumunda kadının boşanma sebebi varlık bulur.

Kanunda aksine hüküm bulunmadıkça, eşlerden her biri; diğer eşe ve üçüncü kişilerle her türlü hukuki işlemi yapabilir. TMKm. 193.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here