Evliliğin Tanımı

0
373

Evliliğin Tanımı

Türk Hukuk Sistemi içerisinde Aile Hukuku Kapsamında Değerlendirilen Evlilik hukuki olarak tanımlanmıştır. Buna göre evlilik; “aynı cinsiyette bulunmayan iki kişinin hukuk düzeninin öngördüğü şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığıdır.”

Alman Hukuk Sisteminde 1.8.2001 tarihinde yürürlüğe giren “Eşcinsel Birliklere Ayırım Yapılmasına Son Verilmesi Yasası Türk Hukuk sistemi içerisinde Mevcut değildir. Bu yasaya göre Yaşam Ortaklığı” benzeri bir düzenleme şimdilik mevzuatımızda yer almamaktadır.

Ancak günü geldiğinde ülkemizde de yapılacak mevzuat değişikliği ile şu an için evlilik tanımı içerisinde yer alan “aynı cinsiyette bulunmayan” vurgusunun kaldırılarak “Evlilik, iki kişinin hukuk düzeninin öngördüğü şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığıdır.” şeklinde tanımlanacağını söylemek için kahin olmaya da gerek bulunmamaktadır. (Genctan Y2HD başkanı)

Farkına varılmalıdır ki eşcinsellik, kadın ve erkekten sonra kabul edilen üçüncü cins olarak hukuk dünyasına adımını atmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here