Evlilik Birliğini Temsil Yetkisinin Geri verilmesi Davası

0
269

Evlilik Birliğini Temsil Yetkisinin Geri verilmesi Davası

Evlilik Birliğini Temsil Yetkisinin Geri verilmesi Davası (TMK m. 191) altında düzenlenmiştir.

Temsil yetkisinin kaldırılmasına veya sınırlanmasına ilişkin karar aşağıdaki koşulların gerçekleşmesi durumunda hakim tarafından değiştirilebilir;

  • Koşullar değişmiş olmalıdır – TMK m. 191 f. I
  • Eşlerden birinin istemi bulunmalıdır – TMK m. 191 f. I
  • Hakim kararı bulunmalıdır – TMK m. 191 f. I
  • İlk karar ilan edilmiş ise değişiklik de ilan olunmalıdır – TMK m. 191 f. II

Koşullar Değişmiş Olmalıdır (TMK m. 191 f. 1)

Temsil yetkisinin kaldırılmasına veya sınırlanmasına ilişkin kararın hakim tarafından değiştirilebilmesi için koşulların değişmiş olması gerekir.

Eşlerden Birinin İstemi Bulunmalıdır (TMK m. 191 f. I)

Temsil yetkisinin kaldırılmasına veya sınırlanmasına ilişkin kararın hakim tarafından değiştirilebilmesi için koşulların değişmiş olması yeterli değildir. Aile mahkemesinin temsil yetkisinin geri verilmesini isteyebilmesi İçin eşlerden birinin istemi gereklidir. Hakim istem olmadan kendi başına bunu kaldıramaz. Davanın görülebilmesi için diğer eşe husumet yöneltilmelidir.

Hakim Kararı Bulunmalıdır (TMK m. 191 f. 1)

Eşlerden biri birliği temsil yetkisini aşar veya bu yetkiyi kullanmada yetersiz kalırsa hakim, diğer eşin istemi üzerine temsil yetkisini kaldırabilir veya sınırlayabilir. Temsil yetkisi bu şekilde kaldırılan ya da sınırlanan eşe temsil yetkisinin verilebilmesi için yeni bir hâkim kararı bulunmalıdır.

İlk Karar İlan Edilmiş İse Değişiklik de İlan Olunmalıdır (TMK m. 191 f.II)

Temsil yetkisinin kaldırılmasına veya sınırlanmasına ilişkin karar, koşullar değiştiğinde eşlerden birinin istemi üzerine hakim tarafından değiştirildiğinde ilk karar ilan edilmiş ise değişikliğe ilişkin karar da ilan olunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here