Fiziksel Nitelikte Yanılma

0
154

Fiziksel Nitelikte Yanılma

İnsan gibi düşünen bir kimsenin eğer bilseydi asla evlenmeyecek olduğu yanılma önemli bir fiziksel nitelikte gerçekleşebilir.

Kadının cinsel ilişki meydana gelmesini engelleyecek nitelikte bir organa sahip olması, erkeğin cinsel ilişkiyi gerçekleştirecek güçten yoksun bulunması fiziksel nitelikte önemli yanılmaya örnek olarak verilebilir.

Yanılmanın önemli fiziksel nitelikte gerçekleşmesine Yargıtay bir uygulamasını örnek verebiliriz.

“…Kocanın, geceleri yatağını sık sık ıslattığı ve alınan rapora göre bu arızanın devamlılık ifade ettiği (24.10.1988) tarihli Sağlık Kurulu raporu ile gerçekleşmiştir. Her ne kadar (evlilik, tasada ve kıvançta) beraber olmayı yani mutluluğu paylaşmayı, musibetleri (felaketleri) ise birlikte göğüslemeyi gerektirir ise de, insanın dayanma (tahammül) gücü de sonsuz değildir. Bir olgu, giderek eşlerden birisi için azap halini alırsa, artık ondan daha fazla fedakarlık beklenmesi mümkün olmaz. Hele bu kişinin ömür boyu sabır ve dayanma gücünü zorlamak, ona haksızlık olur. Bir tarafa yardımcı olmak için, bir başkasını feda etmek hakkaniyetle bağdaşmaz. Az Önce açıklanan şartlar altında kadından ortak hayatı sürdürmesini beklemek mümkün değildir. ” Y2HD, 9.12.1988, 1***5-1***5.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here