Hediye Alışılmışın Dışında Olmalıdır

0
580

Hediye Alışılmışın Dışında Olmalıdır

Nişanlılık dolayısıyla verilen hediye, olağan bir hediye ise geri istenemez. Hediyenin geri verilmesi davası açılabilmesi için hediyenin alışılmışın dışında olması gerekir.

Alışılmışın dışında hediye nedir?

Bir nişanlıya nişan hediyesi olarak yat verilmesi alışılmışın dışındadır bile her davada denilemez. Bunun için bile yanların ekonomik ve sosyal durumları, bulundukları yöredeki Örf ve âdet incelenmelidir. Türkiye koşulları değil nişanlı tarafların ve ailelerin koşulları önemlidir.

Üçüncü kişilerin ise nişanlılara vermiş oldukları hediyeler alışılmışın dışında olsa bile TMK m. 122 hükmüne göre geri verilmesini istenebilecek hediyelerin konusu değildir.

Değeri Fazla Olmalıdır

Hediyenin geri verilmesi davasına konu olacak olan hediyenin alışılmışın dışında olması için kural olarak değerinin fazla olması gerekir. Her nişanlı tarafından değerinin azlığı sebebiyle kolaylıkla alınabilecek nitelikteki bir hediyenin alışılmışın dışındaki hediye sayılmasına olanak yoktur.

Örneğin nişanlıya alınan bir çaydanlık değer anlamında bir şey ifade etmiyorsa alışılmış hediyedir. Ancak çaydanlık az bulunur değerli bir antika özelliği taşımakta ise alışılmışın dışında hediye sayılır.

Bu konuda duraksama varsa bilirkişi incelemesi yaptırılabilir.

Örf ve Adete göre Alışılmamış Olmalıdır

Hediyenin geri verilmesi davasına konu olacak olan hediyenin alışılmışın dışında olması için kural olarak Örf ve âdete göre alışılmamış olması gerekir. Başka bir deyişle örf ve âdete göre verilmesi olağan olan bir hediyenin alışılmışın dışındaki hediye sayılmasına olanak yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here