İkinci Evliliğin Sonlanması

0
131
İkinci Evliliğin Sonlanması
5 (100%) 1 vote

İkinci Evliliğin Sonlanması

Evlenme sırasında evli bulunan bir kişinin yeniden yaptığı evliliğinin butlanına karar verilmeden önce ikinci evliliğin sonlanması ile de çokeşlilik sona ermiş olabilir.

TMK m.147 f. I  hükmüne göre; Sona ermiş bir evliliğin mutlak butlanı Cumhuriyet savcısı tarafından re’sen dava edilemeyeceği için ikinci evliliğin sonlanması sebebiyle bu (ikinci) evliliğin mutlak butlanı için Cumhuriyet savcısı tarafından dava açılması mümkün değildir.

Ancak TMK m.147 f. I  hükmüne göre her ilgilinin mutlak butlanın karar altına alınmasını isteyebilmesi mümkün olduğu için ilgililerin ikinci evlilik için dava açmasına ya da devam eden davayı sürdürmelerine bir engel bulunmamaktadır.

Çokeşlilik ikinci evliliğin sonlanması ile ortadan kalktığı için birinci evlilik hukuki geçerliliğini sürdürür.

Birinci ve İkinci Evliliğin Sonlanması

Evliyken yeniden evlenen bir kimsenin gerek önceki evliliği ve gerekse ikinci evliliği mutlak butlan kararı verilmeden önce birlikte sona ermiş olabilir.

Örneğin mutlak butlan kararı verilmeden önce evliyken yeniden evlenen bir kimsenin ölümü halinde iki evlilik de ölüm sebebiyle birlikte sona erer. Ancak her ilgilinin mutlak butlanın karar altına alınmasını isteyebilmesi mümkün olduğu için ilgililerin ikinci evlilik için dava açmasına ya da devam eden davayı sürdürmelerine bir engel bulunmamaktadır.

TMK m.147 f. II. hükmüne göreevliyken yeniden evlenen bir kimsenin önceki evliliği mutlak butlan kararı verilmeden önce sona ermişse ve ikinci evlenmede diğer eş iyiniyetli ise, bu evlenmenin butlanına karar verilemez hükmü burada uygulanamaz.

Aksi düşünce her iki evliliğinde hukuken ayakta kalması sonucunu doğurur ki bu anlayış tek eşle evlilik ilkesi ile de bağdaşmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here