Kesin Olmayan Evlenme Engelleri

0
569

KESİN OLMAYAN EVLENME ENGELLERİ

Evlenme engellerinin bazıları kesin olmayan evlenme engeli niteliğindedir. Kesin olmayan evlenme engellerine rağmen yapılan evlenmeler ise geçerli olup engel öne sürülerek iptal istemine dayanarak iptal edilmesi de mümkün değildir.

Kesin olmayan evlenme engelleri kişilerin kendi kararları ve insiyatifleri içerisinde bulunan ve evlendirme memuru tarafından re’sen gözetilmesi gerekmeyen durumlar arasındadır. Bu nedenle bu engellerin varlığı araştırma konusu olamaz. Bu engele sahip olanların evlenmelerinin önünde hukuki bir engel olmaması nedeni ile engel öne sürülerek butlan yani evliliğin iptali istenemez.

Ancak herhangi bir sebep gibi bu sebep bir boşanma davası konusu olabilir. Bu sebebe dayanarak boşanma davası açılmasının önünde bir engel yoktur.

Kesin olmayan evlenme engellerini aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz;

Buradan anlaşılacağı gibi Butlan ile boşanma arasında ciddi bir fark vardır. Bu nedenle içinde bulunduğunuz durumun analizini bir uzman ile yapmanız son derece faydalı olacaktır.

Şimdi yukarıdaki konu başlıklarını alt konuları ile birlikte tek tek inceleyelim. Bu konuları incelediğimiz yazılarımıza üzerine tıklama koşulu ile ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here