Mutlak Butlan Davasında Davacı

0
106
Mutlak Butlan Davasında Davacı
5 (100%) 1 vote

Mutlak Butlan Davasında Davacı

Mutlak Butlan Davası Kamu düzenine ilişkindir. Dava Konusu kamuyu da ilgilendiren toplumun düzeni ve hukuk sistemine güven esasını zedeleyen bir durumun varlığının tespit edilmesi durumunda devletin resmi organları tarafından açılabileceği gibi bu konu ile ilgilisi ve menfaati nedeni ile evliliğin iptalini isteyebilecek her türlü ilgili olabilir.

Bu nedenle SSK tarafından evliliğin geçersiz olması gerektiğine yönelik iddialarını barındıran ve sadece ödenek almak için yapılan evliliklerin de iptali istemi ile SSK veya devletin diğer SG kurumları tarafından açılabileceği durumlar mevcuttur.

Ayrıca Kamu düzenine ilişkin olması nedeni ile Cumhuriyet Savcısı tarafından da hukuka aykırı olan birlikteliklerin sonlandırılması talebi ile de dava açılabilir.

Mutlak Butlan Davası istemi yapabilecekler yani Mutlak Butlan Davasında yaptıkları evliliğin iptali istemi ile davacı sıfatını kazanabilecek olanlar aşağıdaki gibidir.

Mutlak butlan davası aşağıdakiler tarafından açılabilir;

Şimdi mutlak butlan davasını açabilecekler için belirlediğimiz ana konu başlıklarını tek tek inceleyeceğiz ilgilendiğiniz yazıya üzerini tıklama sureti ile erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here