Nişanlanmanın Hakları

0
146
Bu yazıya puan ver

Nişanlanmanın Hakları

Nişanlanma, bir erkekle bir kadının karşılıklı olarak evlenme vaadinde bulunmalarıyla gerçekleştiğinde nişanlanma sözleşmesinin tarafları olan nişanlılara nişanlılık statüsünün sağladığı hakların yanı sıra karşılıklı evlenme vaadine rağmen nişanlılara sağlamadığı haklar da vardır.

Bu hakların sosyal olarak incelenmesi ile birlikte hukuken de incelemesinin zorunlu olduğu düşünülerek Aile Hukuku içerisinde düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle Aile Mahkemeleri görevleri arasında bulunulan bölgenin örf adet ve gelenekleri ile değerlendirme yapmak ve re’sen gözetmek zorunda olduğu konular arasındadır.

Öncelikle Nişanlanmanın bir evlilik olmadığı ve Yıldızım barışmadı diyerek evlenme vaadinden cayılabilmesinin önünü açan bir kurum olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle nişanlılık ve nişanın bozulması durumlarında Aile Hukuku ile birlikte Aile Hukukunun iç içe olduğu diğer kanunlarında gündeme gelmesi mümkündür. Borçlar Kanunu, İcra iflas kanunu, Türk Ceza kanunu gibi ilgili diğer kanunlar altında da bu konulara ilişkin düzenlemeler mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here