Nitelikte Yanılma

0
158
Nitelikte Yanılma
5 (100%) 1 vote

Nitelikte Yanılma (TMK m. 149 f. II)

Evlilik büyük beklentilerle kurulup az ya da çok hayal kırıklığının yaşanmasının mukadder olduğu bir kurumdur. Hayal kırıklığının hukuk dilindeki karşılığı yanılma olarak ifade edilmiştir.

Yanılan eş evlenmeden önce eşinin ve ailesinin iyi kalpli, hoşgörülü, becerikli, çalışkan, özverili, kıskanmayan, tutumlu, sevgi dolu, sakin, sabırlı, anlayışlı, düzenli, merhametli, dürüst, eli açık gibi özelliklere sahip olduğunu zanneder. Bu kadar özelliğin hepsinin bir arada bir insanda toplanması neredeyse olanaksız olduğundan eğer bu Özellikler yok diye evlikler iptal edilecek olsaydı doğrusu pek evli insan kalmazdı.

Bu gerçeğin farkında kalan kanun koyucu yanılmanın sınırlarını çizmek zorunda kalmıştır. Başka bir anlatımla her yanılmayı evlenmenin iptali sebebi olarak kabul etmemiştir.

Eşlerden biri eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse evlenmenin iptalini dava edebilir. Bu durumda nitelikte yanılma söz konusudur.

Nitelikte yanılmanın nisbi butlan sebebi oluşturabilmesi için aşağıdaki koşulların bir arada gerçeklemesi gerekmektedir;

Yukarıda belirlediğimiz ana konu başlıklarını incelediğimiz yazılarımızı okumak için üzerlerini tıklamanız yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here