4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Askeri öğrencilik

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/askeri-ogrencilik/

Askeri öğrencilik

926 Sayılı TSK. Personel Kanununa dayanılarak çıkartılan Fakülte ve Yüksek Okullar Askeri Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara Ait Yönetmelikte 9. Madde içerisinde askeri öğrenciliğe giriş koşulları arasında evli olmamak koşulu yer almaktadır.

Aynı yönetmelik Madde 22 ye göre ise; askeri öğrencilerin evlenmeleri halinde disiplin kuruluna sevk edilmeden ilişiklerinin kesileceği belirtilmiştir.

Bu nedenle Kesin olmayan evlenme engeli bu okula girecek olan askeri kadın veya erkek öğrenci için düzenlenmiştir. Her ne kadar bu düzenleme yapılmış ise de evlendirme yetkisine sahip olan belediyelerin veya evlendirme yetkisine sahip diğer yetkililerin (Ceza evlerinde cezaevi müdürü, Büyük yolcu gemisinde kaptan gibi) evlenecek olan kişilerin mesleklerine yönelik bir araştırma yapmaması nedeni ile evlilik gerçekleşmesi durumunda geçerlidir ve butlan davasının konusunu teşkil edemez.

  • ETİKETLER

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenme engelleri, Evlenmenin maddi koşulları, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, ,