4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

BOŞANMANIN EN ÖNEMLİ NEDENİ İLGİSİZLİK

- +

project-image-6

TÜİK 2016 verilerine göre, Türkiye genelinde boşanmaların en önemli nedeni sorumsuz ve ilgisiz davranma…

SORUMSUZLUK VE İLGİSİZLİK AİLELERİ SARSTI

TÜİK 2016 verilerine göre, Türkiye genelinde boşanmaların en önemli nedeni sorumsuz ve ilgisiz davranma…

TÜİK, (Türkiye İstatistik Enstitüsü) evli bireylerin bazı belirlenmiş konularda eşleri ile sorun yaşayıp yaşamadıkları incelendi. TÜİK’in 2016 yılında elde ettiği verilere göre, eşler arasında en fazla sorun yaşanan konu yüzde 5,9 ile ev ile ilgili sorumluluklar olduğu tespit edildi.

En fazla sorun yaşanan diğer konular ise; yüzde 5,4 ile ailece birlikte vakit geçirmeme ve yüzde 5,3 ile sigara alışkanlığı oldu. Eşler arasında en az sorun yaşanan konular ise yüzde 1 ile eğlence alışkanlıkları ve alkol alışkanlığı ve yüzde 1,1 ile arkadaşlar, görüşülen kişiler oldu.

Öten yandan, yine TÜİK’in 2016 verilerinden elde edilen bilgilere göre, en az bir kez boşanmış bireylerin boşanma nedenleri incelendiğinde, Türkiye genelinde en fazla boşanma nedeni yüzde 50,9 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu. Bunu yüzde 30,2 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama ve yüzde 24,3 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması takip etti.

Boşanma nedenleri cinsiyete göre incelendiğinde ise, en önemli boşanma nedeni her iki cinsiyette de sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu. Bu oran, kadınlar için yüzde 61,5, olarak belirlendi.

Kadınlar için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri yüzde 42,6 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, yüzde 36,4 ile dayak/kötü muamele oldu.

Erkekler için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri ise; erkekler için ise yüzde 40,2 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma, yüzde 24,5 ile eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışması ve yüzde 24 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması şeklinde gerçekleşti.

boşanma sebepleri, boşanma nedenleri, boşanma, boşanma avukatı, boşanma istatistikleri, neden boşanıyorlar,