4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Dilekte Yanılma

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/dilekte-yanilma/

Dilekte Yanılma (TMK m. 149 f. I)

Bir kimsenin dilediği şey/istek dilek olarak adlandırılmaktadır. Eşlerden biri evlenmeyi hiç istemediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa evlenmenin iptalini dava edebilir. Bu durumda dilekte yanılma söz konusudur.

Evlenmeyi hiç istememe ifadesi, evlenmeyi hiç dilememe anlamında kullanılmıştır. Yanılan kişi, evlenmeyi dilemeyerek (evlenme düşüncesi bulunmadan) olumlu cevap vermektedir.

Normal hayatın akışı içerisinde ancak zorlama senaryolar ile karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Bu konu ile ilgili olarak bazı hukuk kitaplarında örnek olarak verilen olayların bir çoğu incelendiğinde bir çok mantık hataları ile dolu olduğu gözlemlenmiştir. Olabilirliği potansiyel olarak mevcut ise de bu tür olaylar karşındakini Kandırmak nedeni ile aynı zamanda Türk ceza kanununda da suç teşkil eden durumlar içerisinde olduğu için evlenme maksadı ile bile olsa buna cesaret etmek oldukça zordur. Örneğin bu konu ile ilgili olarak verilen bir Örneği Ömer Uğur Gençcanın Kitaplarından birinde ifade ederken;

“Bir tiyatro oyuncusunun senaryo gereği aşık olduğu rol arkadaşı ile evlendirme memuru önündeki sahnede rol gereği evet diyeceği bir rolü fırsat olarak görmesi ve bu sahneyi gerçek bir evlilik gibi planlaması örnek olarak gösterilse de, hem evlendirme memurunun hem evet diyecek olan kızın hemde buna cesaret duyacak vatandaşın durumları normal hayatın akışı ile izah edilmesi son derece zordur. Bu nedenle dilekte yanılma nedeni ile irade sakatlığı ancak zorlama örnekler ile açıklanabilmektedir.

Aile, Aile Hukuku Kapsamı, Evlenmenin Şekil Koşulları, Evlenmeye İlişkin Genel bilgiler, Evlilik Hukuku, Nısbi Butlan,