4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Eşlerin Kişisel Durumları

- +

project-image-6

Eşlerin Kişisel Durumları

Evlilik, aynı cinsiyette bulunmayan iki kişinin hukuk düzeninin öngör-düğü şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığıdır. Bu ortaklık eşlerin kişisel durumlarında bazı değişiklikler meydana getirmektedir.

Evlenen bireylerin evlenme öncesinde bulundukları kişisel durum birbirinden farklılık gösterebilir.

Türk Hukuk Sistemi Açısından bakıldığında Türk vatandaşı olan bir erkeğin kişisel durumunda çok büyük bir değişiklik bulunmazken Yabancı ülke vatandaşı bir erkeğin kişisel durumunda sadece vatandaşlık ile ilgili bazı durumlar belirli süreler sonrasında olagelmektedir.

Türk vatandaşı olsun olmasın Bir Türk vatandaşı erkek ile evlenen bir bayanın kişisel durumlarında olan değişiklikleri ise Kadının değişiklik gösterecek olan soyadına göre inceleyeceğiz.

Kadının evlenme öncesinde bekar (hiç evlenmemiş) yada boşanmış bir kadın olması yanında boşanan kadının kızlık soyadını mı kullanmaktadır yoksa eski eşinin soy adını mı kullanmaktadır gibi soruların cevaplarına da ihtiyaç duymaktayız.

Bu nedenle Eşlerin kişisel durumları ve bunlarda oluşacak değişiklikleri inceleme şeklimiz Hukuk sistemimiz ile paralellik göstermektedir.

Eşlerin kişisel durumları konusunu aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz;

Belirlediğimiz Konu başlıklarını detaylı olarak incelediğimiz çalışmalarımıza ulaşmak için ilgili başlığın üzerini tıklama sureti ile erişim sağlayabilirsiniz.

Aile Hukuku, Evliliğin genel hükümleri, Evlilikte Eşler, Evlilikte Eşlerin Kişisel durumları,