4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Evlatlık İlişkisi

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/evlatlik-iliskisi/

Evlatlık İlişkisi (TMK m. 129 b.3, 145 b.4)

TMK. m. 129 b. 3. Hükmüne göre; Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlenme yasaktır.

Türk Medeni Kanunu m. 129 hükmünde bu şekilde öngörülen evlatlık ilişkisi derecesi kesin olan evlenme engellerinden olup bu derecede yer alan evlatlık ilişkisine rağmen yapılan evlilik mutlak butlanla sakatlanmaktadır.

Daha açık bir deyişle eşlerin evlenme sırasında Kanunda öngörülen derecede evlatlık ilişkisinin bulunması halinde yapılan evlenme mutlak butlanla batıl olduğundan sözü geçen evlatlık ilişkisi yapılacak evlilik için kesin evlenme engeli oluşturmaktadır.

Evlat edinen ile Evlatlık Arasında

743 sayılı Türk Kanunu Medenisinde evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme yasağına rağmen evlenme gerçekleşmişse evlatlık ilişkisi ortadan kalkıyordu. Başka bir anlatımla evlat edinen ile evlatlık arasında gerçekleşen evlenme geçerli sayılıyordu. Evlatlık ilişkisinin ortadan kalkması kalıcı olmakta ve boşanma ile evlatlık ilişkisinin sonlanması ile mirasçı statüsünden de otomatik olarak çıkmakta idi.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu m. 129 b. 3.hükmü ile getirilen yeni düzenlemeye göre evlat edinen İle evlatlık arasında evlenme yasak olup; 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi m. 121 hükmüne karşılık gelen bir düzenlemede bulunmadığından buna rağmen yapılan evlilik mutlak butlanla sakatlanmaktadır. Benzer şekilde evlatlık ilişkisinin evlilik ile sonlanması durumu ile ilgili bir düzenleme yapılmayarak evlatlık ile yapılan evlilik sonrasında gerçekleşen boşanma nedeni ile evlatlık mirasçı statüsünü halen kaybetmektedir.

Evlat Edinen veya Evlatlık İle Diğerinin Eşi Arasında

TMK. m. 129 b. 3.  Hükmüne göre; evlat edinen ile evlatlığın eşi arasında evlenme yasak olduğu gibi evlatlık ile evlat edinenin eşi arasında evlenme yasaktır.

Bu yasağa rağmen yapılan evlilik mutlak butlanla sakatlanmaktadır.

Evlat Edinen veya Evlatlık İle Diğerinin Altsoyu Arasında

TMK. m. 129 b. 3. Hükmüne göre Evlat edinen ile evlatlığın altsoyu arasında evlenme yasak olduğu gibi evlatlık ile evlat edinenin altsoyu arasında evlenme yasaktır.

Bu yasağa rağmen yapılan evlilik mutlak butlanla sakatlanmaktadır.

Örneğin evlat edinenin, evlatlığın kızı ya da torunu ile evlenmesi yasak olup bu derecede yer alan evlatlık bağına rağmen yapılan evlilik mutlak butlanla sakatlanmaktadır.

  • ETİKETLER

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenme engelleri, Evlenmenin maddi koşulları, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, hısımlık, Soybağı Hukuku, ,