4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Evlenmenin İşlevi – Sürekli Birlik Oluşturma

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/evlenmenin-islevi-surekli-birlik-olusturma/

Evlenmenin İşlevi – Sürekli Birlik Oluşturma

Evlenme ile kurulan hayat ortaklığında süreklilik esastır. Süreli evlilikler Hukuken yasak olmakla birlikte hukuken bir koruma da sağlamaz. Eşlerden birinin gizli niyetleri arasında süreklilik esasının olmadığı iddia edilmesi durumunda bunun araştırılması gerekir. Ayrıca bunun ispatı halinde maddi tazminat ve manevi tazminat konularının da gündeme gelmesi öğretide ve doktrinde genel kabul görmektedir.

Başka bir anlatımla evlilik, sürekli bir birliğe vesile olmaktadır. Sürekli dayanışma, sürekli yardımlaşma vb. İyi günde yardımlaşma, kötü günde yardımlaşma vb. Tabii ki bu söylem temelde doğru olsa bile biraz replik gibi durmaktadır. Her ne kadar günümüzde bu tür anlayışın giderek azaldığı şeklinde genel bir kamuoyu oluşmuş olsa da hukuken süreklilik Türk Aile Hukukunun Evlilik ile ilgili bölümlerinde temel oluşturur.

Evlilik birliğin doğal sonlanması eşlerden birinin ölümü ile olmalıdır.

Ancak süreklilik, müebbet mahkumiyet anlamına da gelmemektedir.

Kuşkusuz ki patalojik sebeplerle (boşanma) bu birliğin sonlanması hukuk düzeninde öngörülen koşulların gerçekleşmesiyle mümkündür.

Boşanma ile ilgili konuların içerisinde Evlilik Birliğinin patolojik sonlanması ile ilgili Hukuk sisteminin öngörülen koşullarının gerçekleşmesi durumlarının tamamı incelenecektir. Bu sitenin ana faaliyet düşüncesi de bu durumlar hakkında Türk Halkının ve Türk Medeni Kanunları ile Evlilik yapmış tüm bireylerin bilgilendirilmesini sağlamaktır.

Aile, Aile Hukuku Kapsamı, Evlenmenin Şekil Koşulları, Evlenmeye İlişkin Genel bilgiler, Evlilik Hukuku, ,