4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Örneği

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/fotografli-nufus-cuzdani-ornegi/

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Örneği

Evlilik başvurusu için gerekli belgeler arasında evlenme beyannamesi / evlilik beyannamesi (halk arasında bilinen ismi ile) taraflar tarafından teslim aşamasında, tarafların hazır bulundurmak zorunda oldukları belgelerin başında gelir.

Nüfus Kayıt örneği de denilen bu belge; Nüfus Müdürlüklerinden, Muhtarlardan alınan belgelerden olabilir.

Yazarın Notu: ”Farklı evlendirme dairelerinin bu konuda farklı beklentileri olabilir. Nüfus Müdürlüğünden alınan belge dışında bir başka belgeyi kabul etmiyorum diyebilir. Evlendirme memurunun Nüfus müdürlüklerine karşı sorumlulukları olması nedeni ile Bizim tavsiyemiz bu belgenin önceden Nüfus müdürlükleri tarafından düzenlenmiş belge ile başvuruyu yapmaları doğrultusundadır.”

Evlendirme Yönetmeliği Madde 18 f. IV. Hükmüne göre; “Evlenme başvurusu sırasında taraflar fotoğraflı nüfus cüzdanlarını göstermek zorundadırlar. Fotoğraflı nüfus cüzdanı gösterilmediği takdirde evlendirme memuru başvuruyu kabul etmez.”

Fotoğraflı nüfus cüzdanı örneğini evlenme dosyasına konulur.

Evlendirme Yönetmeliği Madde 20 f. VI. Hükmüne göre; “Evlendirme memuru, evlenme başvurusunda bulunan her Türk vatandaşından nüfus kayıt örneği ister ve evlenme dosyasına ekler. Nüfus kayıt örneği bulunmadan sadece nüfus cüzdanına göre evlenme yapılamaz.”

  • ETİKETLER

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenmenin Şekil Koşulları, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik başvurusu belgeleri, Evlilik Hukuku,