4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Genel Olarak Evlenmeye ilişkin Genel Bilgiler

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/genel-olarak-evlenmeye-iliskin-genel-bilgiler/

Genel Olarak Evlenmeye ilişkin Genel Bilgiler

Hukuken geçerli olan evliliklerde evlendirme memurunun refakatinde yapılırı ve Evlendirme Töreni ismini Hukuken alır. Evlenme töreni, evlendirme dairesinde veya evlendirme memurunun uygun gördüğü evlenmek isteyen tarafların talebi ile belirlenmiş evlendirme binasının dışında bir yerde, evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. (TMK. m. 141.)

Evlenme işleminin geçerli olarak yapılabilmesi için evlenecek kişilerin görevliler önünde bu amaca uygun irade bildiriminde bulunmaları yeterlidir. (YİBK. 14.6.1965,3/3.)

Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. (TMK m. 142.)

Evlenme irade beyanları nedeni ile yapılan kayıtların gecikmiş olması, evlilik cüzdanının verilmemiş olması, evliliği geçersiz kılmaz. Miras hukuku ve soybağı hukuku ile ilgili tüm kanunlar yürürlüğe girer.

Şöyle ki; evlendirme dairesinde evlenmek isteyen hukuken engelsiz ve reşit iki bireyin evlilik töreni esnasında evliliğe ilişkin irade beyanı verilmesi akabinde salonda evlenecek olanların arasında çıkan karmaşada Türk ceza kanununa göre bir ceza-i durum oluştuğunda Hısım ve akraba ile ilgili olan cezayı arttırma şartları ve koşulları hukuken oluşmaktadır.

Evlenmeye ilişkin genel bilgileri aşağıdaki konu başlıklarına göre Aile Hukuku bünyesinde incelenmiştir;

Evlenme kavramı,

Evlenmenin tanımı,

Evlenmenin hukuki niteliği,

Evlenmenin işlevi,

Evlenmenin yürürlüğü

Yukarıda belirtilen Aile Hukuku bünyesinde inceleme konusu olan “Evlenmeye ilişkin hukuki konulara” üzerine tıklama koşulu ile detaylarını okuyabilirsiniz.

  • ETİKETLER

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, ,