4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Nişanın Yokluğu

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/nisanin-yoklugu/

Nişanın Yokluğu

Türk Medeni kanununda eşcinsel evlilikler yasaklanmıştır. Bu nedenle eşcinslerin; kendi aralarında veya toplum içerisinde her ne kadar örf adet ve geleneklere uygunda olsa ve geçerli bir nişanlanmanın tüm gereklerine sahip de olsa nişanlanmaları yok sayılmaktadır. Tıpkı bunların evliliklerinin olmayacağı gibi nişanlılıklarından da söz edilemez.

Aynı cinsten kişilerin yani bir erkekle bir erkeğin veya bir kadınla bir kadının  birbirlerine evlenme vaadi nişanlılık ilişkisi doğurmaz, yok hükmündedir. (Alıntı Kaynağı: Bilge, Medeni Hukukun Temel Kavramları, Ankara-2002, s. 370.)

Aynı şekilde ne kadar uzun süre geçerse geçsin karşılıklı evlenme niyetinin bulunmadığı aşağıdaki ilişki türleri nişanlılık statüsü anlamında bir yokluğu ifade eder; Aşağıda bu ilişki türlerinin genel ve anlaşılabilir isimlendirmesi yapılmıştır. Her okuyucunun kafasında bir kavram ile eşleşecek isimlendirmeler Türk toplumunun her yöresine hitap edebilmesi amacını taşıması nedeni ile eş isimlendirme varmış gibi görünebilir. Aynı kavrama verilen farklı isimlendirmeleri de kullanmamızın sebebi her okuyucuya hitap etmek istememizden kaynaklanmaktadır. Bu isimlendirmenin karşılığı olan kavramlar düşünüldüğünde hiç birisinin ilişki süresi ve ya sonucunda bir evlilik vaadi taşımadığı bilinmektedir. Bu nedenle içerisinde evlilik vaadi taşımayan hiçbir ilişkinin Nişan ile özdeşleştirilemeyeceği hukuken kural kabul edilir.

  • Arkadaşlık ilişkisi,
  • Flört ilişkisi,
  • Sevgili ilişkisi,
  • Evlilik dışı birliktelik ilişkisi,
  • Serbest yaşama ilişkisi,
  • Hayat ortaklığı ilişkisi,

Uzun yıllara yayılmış ve bir türlü evlenmeleri gerçekleşmeyen kişilerin nişanlılığı da yok hükmündedir. Örneğin hiçbir makul ve anlaşılabilir bir engel olmadığı halde diyelim otuz yıldır süren birliktelikte evlenme niyetinin bulunmadığından toplumda uzatmalı nişanlılık denilen bu şekildeki ilişki türleri de nişanlılık statüsü anlamında bir yokluğu ifade eder. Burada çiftler zaten aradan geçen süre zarfında bir evliliğin ortada olmamasından rahatsız değillerdir. Evlilik düşüncesinde olan biri bu sürüncemeden rahatsız olacak ve evlilik düşüncesinde olan bir başkasını bulacaktı. Bu nedenle her ikisinin de içinde bulunduğu durumun varlığından rahatsız olduğuna dair bir işaret bu tür ilişkilerde mevcut değildir. Bu nedenle bu ilişkinin de bir evlilik vaadi taşımadığı son derece aşikardır.

Evliliğin Kurulması, Evlilik Hukuku, Nişan Hukuku, Nişanlılık,