4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Nişanlanmanın Hakları

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/nisanlanmanin-haklari/

Nişanlanmanın Hakları

Nişanlanma, bir erkekle bir kadının karşılıklı olarak evlenme vaadinde bulunmalarıyla gerçekleştiğinde nişanlanma sözleşmesinin tarafları olan nişanlılara nişanlılık statüsünün sağladığı hakların yanı sıra karşılıklı evlenme vaadine rağmen nişanlılara sağlamadığı haklar da vardır.

Bu hakların sosyal olarak incelenmesi ile birlikte hukuken de incelemesinin zorunlu olduğu düşünülerek Aile Hukuku içerisinde düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle Aile Mahkemeleri görevleri arasında bulunulan bölgenin örf adet ve gelenekleri ile değerlendirme yapmak ve re’sen gözetmek zorunda olduğu konular arasındadır.

Öncelikle Nişanlanmanın bir evlilik olmadığı ve Yıldızım barışmadı diyerek evlenme vaadinden cayılabilmesinin önünü açan bir kurum olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle nişanlılık ve nişanın bozulması durumlarında Aile Hukuku ile birlikte Aile Hukukunun iç içe olduğu diğer kanunlarında gündeme gelmesi mümkündür. Borçlar Kanunu, İcra iflas kanunu, Türk Ceza kanunu gibi ilgili diğer kanunlar altında da bu konulara ilişkin düzenlemeler mevcuttur.

Evliliğin Kurulması, Evlilik Hukuku, Nişan Hukuku, Nişanlılık,