4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Nişanlılığın Tanımı

- +

project-image-6

Evlenme engeli bulunmayan bir erkekle bir kadının karşılıklı olarak evlenme vaadinde bulunmalarıyla oluşan hukuki statü nişanlılık olarak tanımlanabilir.

Bu Resmi bir statüyü ifade etmez yani biz nişanlandık diye gidip devletin resmi organlarına bildirim yapılması zorunlu değildir.

Türk Toplumunda genelde Ailelerin kendi aralarında yaptığı ve evlilik öncesi hazırlıklara başlama zamanı ve evlenme vaadinde bulunan kadının diğer olası potansiyel taliplilerine yapılan bir bildirimdir. Genelde “Kız evi naz evi” denmesi Anadolu da ve Türk toplumunun genelinde ve Bayanların vermiş oldukları hayır cevabının aslında hayır olmadığı ve naz yapıldığı ilk düşünce olması nedeni ile Nişan ile bayanın verdiği hayır cevabının kesin bir hayır olduğuna da işaret eden bir sembol olarak da bir misyon yüklenmiştir. Türk toplumunun geneli Nişan Kavramını Aileler arasında yapmaktadır. Her ne kadar kendi aralarında da nişan yüzüğü alarak Ailelerin bilgisi olmadan da Nişanlandık diyebilen çiftler var ise de bu Ailelerin işin içinde ve bilgisinin olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bu nedenle Her iki durum için yani Ailelerin bilgisi olup olmadığına bakılmaksızın Nişan Kavramını bir kurum gibi görerek bir yada iki tanığın ifadesi ile çiftlerin Nişanlı olduğu kabulü yapılarak Nişan ile ilgili Aile Hukuku Madde ve Hükümleri geçerlilik kazanır.

Evliliğin kurulması, Evlilik Hukuku, nişan hukuku, Nişanlılık,