4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Nişanlılığın Yükümlülükleri – Dayanışma Yükümlülüğü

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/nisanliligin-yukumlulukleri-dayanisma-yukumlulugu/

Nişanlılığın Yükümlülükleri – Dayanışma Yükümlülüğü

Nişanlılığın evliliğe hazırlık olduğunu dikkate aldığımızda dürüstlük kuralı, örf ve adet ile ahlak kurallarının doğal sonucu olarak dayanışma yükümlülüğünün kendiliğinden var olacağı kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Evlenmeye hazırlığın gerektirdiği her alanda dayanışma gerçekleşmelidir. Aksi davranış başka bir deyişle dayanışma yükümlülüğünden kaçınma evlenme vaadinin samimi olmadığının da göstergesi sayılmaktadır.

Bu dayanışma Örf ve adetler ile yapılacak evlilik hazırlıkları ve ev düzeni için yapılacak masraflar olabileceği gibi birlikte karar verilmesi gereken konuları da kapsamaktadır. Bu nedenle dayanışma belirli somut göstergelere hukuken sahip değildir. Yöresel farklılık gösterebileceği gibi aynı yörede hiç olmayan ama ailelerin farklı örf ve geleneklerine göre de belirlenebilir. Yeter ki hukuka aykırılık teşkil etmesin.

Dayanışmanın olmaması nişan vaadinin samimiyetsiz olduğu kabulüne sebeptir. Bu nedenle tarafların bir dayanışma içerisinde olması ama bir konuda anlaşamaması gündeme gelebilir. Bu konuda hukuk hakimin takdir yetkisi altında baskılanmak zorundadır.

  • ETİKETLER

Evliliğin kurulması, Evlilik Hukuku, nişan hukuku, Nişanlılık,