4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Nişanlılık Sona Ermiş Olmalıdır

- +

project-image-6

https://bosanma.org.tr/nisanlilik-sona-ermis-olmalidir/

Nişanlılık Sona Ermiş Olmalıdır

Hediyelerin TMK m. 122 hükmüne göre geri verilmesini isteyebilmek için geçerli olan nişanlılığın sona ermesi gerekmektedir. Başka bir anlatımla nişanlılığın devamı sırasında hediyelerin geri verilmesi istenemez.

Sona Erme Sebebi

Hediyelerin geri istenebilmesi için nişanlılığın sona erme sebebi önem göstermektedir. Hukuken belirtmek gerekir ki “kesin hükümsüzlük hallerinde önceden verilmiş alışılmışın dışındaki hediyeler de geri verme kapsamındadır.”

Evlenme Sebebiyle Sona Ererse

Nişanlılık evlenme sebebiyle sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenemez.

Nişanlılığın evlenme sebebiyle sonlanması patolojik değil doğal bir vakadır.

Evlenme Dışındaki Bir Sebeple Sona Ererse

Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple (Ölüm, gaiplik, nişanın bozulması vb.) sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, kazandırıcı işlemin sebebinin ortadan kalkması nedeniyle verenler tarafından geri istenebilir.

Başka bir anlatımla hediyelerin geri İstenebilmesi için nişanlılığın evlenme dışındaki bir sebeple sona ermesi zorunludur.

Sona Ermede Kusur Aranmaz

Hediyelerin geri verilmesi davasında kusur araştırması yapılamaz. Nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyelerin nişanlılığın evlenme dışındaki bir sebeple sona erdiğinde verenler tarafından geri istenebilmesi için kusursuzluk aranmaz.

O kadar ki nişanın bozulmasına tam kusuru ile sebep olan nişanlı bile kusursuz nişanlıya vermiş olduğu alışılmışın dışındaki hediyelerini geri isteyebilir.

  • ETİKETLER

Evliliğin kurulması, Evlilik Hukuku, nişan hukuku, Nişanlılık, ,