4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Nişanlılık

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/nisanlilik/

NİŞANLILIK

Bilindiği üzere evliliğin kurulmasının ilk basamağını bir erkekle bir kadının karşılıklı olarak evlenme vaadinde bulunmaları ile başlayan nişanlılık oluşturur.

Evliliğin kurulması konusuna nişanlılık ilişkisinin açıklamasıyla başlanması aynı zamanda 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun sistematiğine de uygun bir davranıştır.

Kilise Hukukunun yanı sıra Roma ve Cermen Hukukunda da nişanlanma kurumu mevcut ise de günümüzde her ülkede nişanlanma kurumu mevcut değildir.

Örnek vermek gerekirse; İsviçre, Alman ve Türk Medeni Kanununda yer alan nişanlanma kurumuna Fransız Medeni Kanununda yer verilmediğini görmekteyiz.

Bunun dışında Medeni Kanunları yada aile kanunları hükümleri içerisinde evlilik öncesi birlikteliklere bir tanımlama getirmemiş ve yasalarında yer vermemiş toplumlarda mevcuttur. Uzak Doğu ülkelerinde Nişanlılık kavramı yaygın olmakla birlikte Bir çok AB ülkesinde bu konuya ilişkin düzenlemeler Evlilik dışı kişiler hukuku ile düzenlenmeye devam etmektedir. Aile ve Medeni Hukukun başlangıcını Evlilik ile başlatılmasını öngören yasaların bir çoğu kaynak yasa olarak Fransız Medeni Kanunundan esinlenmiştir.

Evliliğin Kurulması, Evlilik Hukuku, Nişan Hukuku, Nişanlılık,