4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Olağan Dışı Evlenme Yaşı

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/olagan-disi-evlenme-yasi/

Olağan Dışı Evlenme Yaşı (TMK m. 124 f. II)

Türkiye’de yapılan evlilikler içerisinde yaş incelemesi yapıldığında genelde olağan dışı evliliklerin kırsal coğrafyalarda daha çok olduğu gözlemlenmektedir. 1938 yılı anayasasında olağan dışı evlilik yaşının daha düşük olması 4721 sayılı Türk Medeni kanununda düzeltilmiştir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununda olağan evlenme yaşının (TMK m. 124 f.I.) yanı sıra ayrıca olağan dışı evlenme yaşı (TMK m. 124 f. II) da düzenlenmiştir.

Olağan dışı evlenme yaşı kadın ve erkek için onaltı yaş olarak belirlenmiştir.

Genel Olarak; Erkek veya kadın onyedi (17) yaşını doldurmadıkça evlenemez ise de hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasisini dinleyerek evlenmesine İzin verebilir. Anadolu’da sık rastlanan kız kaçırma olaylarında olayın suç boyutunun temelinde aile kurma düşüncesi olduğu belirlenmesi nedeni ile yüzyıllardan beri gelen islam anlayışının da etkisi ile erken yaşlarda bireyin evlenmesine ailelerin veya vasinin de onayı alınarak bu yöntem uygulanmaya devam etmektedir.

Bir çok Avrupa ülkesinde; İtalya, Yunanistan, Almanya, Fransa gibi gelişmiş ülkelerinde bulunduğu geniş bir coğrafyada olağan evlenme yaşı benzer durumlar nedeni ile Türk yasalarınca belirlenen yaştan daha aşağıdadır. Bu konu ile ilgili olarak Evlenme yaşı Mukayesesi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Uygulamada bu davaya olağan dışı evlenmeye izin davası denilmektedir. Bu dava ayrıca detayları ile birlikte incelenmiştir. İlgili yazıya ulaşmak için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenmenin maddi koşulları, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, Evlilik yaşı,