4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Türk Hukuk Sistemine Göre Evlenmenin Hükümsüzlüğü

- +

project-image-6

http://bosanma.org.tr/turk-hukuk-sistemine-gore-evlenmenin-hukumsuzlugu/

Hükümsüz Evlilik

Evlilik, farklı cinsiyette bulunan iki kişinin hukuk düzeninin öngördüğü şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığıdır. Evliliğe ilişkin hukuki tanımlamaya göre aynı cinsiyete sahip iki kişinin evliliği Türk yasalarına göre mümkün değildir. Bu durum evlilik süreçlerinin de başlamasına engeldir. Başvuru aşamasında başvuru red edilir.

İki kişinin süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığı her zaman evlenmenin hukuki sonuçlarını meydana getirmez. Hayat ortaklığı ancak hukuk düzeninin öngördüğü şekilde kurulmuşsa geçerli bir evlilikten söz edilebilir.

Birlikte yaşamak, sevgili olmak, örneğin Fransa kanunları tarafından geçerli olan Medeni Hayat Ortaklığı Sözleşmesi yapmak ve benzeri her türlü birliktelik evliliğin getirdiği Hukuki sorumlulukları getirmez.

Evlenme ehliyetinin bulunması ve evlenme engellerinin bulunmaması gibi maddi koşulların yanı sıra evlenme başvurusunda ve evlenme töreni yapılırken uygulanacak şekli koşullar da evliliğin koşulları arasındadır.

Aynı cinsiyette bulunmayan İki kişinin hukuk düzeninin öngörmediği şekilde süreklilik hedefiyle kurdukları hayat ortaklığı, bazen baştan beri hüküm ve sonuç doğurmayacağı gibi bazı hallerde baştan beri doğurduğu hükümlerin sonradan ortadan kaldırılabilir özelliklerini taşımaktadır.

Evlenmenin hükümsüzlüğünü aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz; Ayrı ayrı incelenen bu konu başlıklarının her biri Hükümsüz Evlilik konuları olduğu bilinmelidir.

Her biri tek tek açıklanan ve kendi alt başlıkları da olan yukarıdaki konu başlıkları altındaki detaylı çalışmalarımıza üzerindeki linklere tıklama koşulu ile erişebilirsiniz.

Aile, Aile Hukuku Kapsamı, Evlenmenin Hükümsüzlüğü, Evlenmeye İlişkin Genel Bilgiler, Evlilik Hukuku,