4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Türkiyede Mültecilerin Evlenmesi

- +

project-image-6

Türkiye’de Mültecilerin Evlenmesi

Vatansızlar da olduğu gibi mültecilerin de evlenme başvuruları Türkiye’deki evlendirme memurları tarafından kabul edilir.

Evlendirme Yönetmeliği Madde 13 hükmüne göre; Mültecilerin Türkiye’de nüfus kaydı tutulmuşsa evlenme engellerinin bulunup bulunmadığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden verilecek evlenme ehliyet belgesi ile belirlenir.

Yine Evlendirme Yönetmeliği Madde 13 hükmüne göre;  henüz nüfus kaydı oluşturulmayan mültecilerin evlenme engellerinin bulunup bulunmadığı ise emniyet makamlarınca tutulan dosyalarındaki bilgilere göre bu makamlarca verilecek belge ile belirlenir.

Yine Evlendirme Yönetmeliği Madde 20 f. IX. hükmüne göre; Mültecilerin evlenme ehliyet belgelerinin kayıtların tutulduğu makamlarca, kişinin tam künyesi ile kayıttaki bilgilere göre evlenmesine engel halinin olup olmadığını belirtir şekilde ve onaylanmış olması gerekir.

Yine Evlendirme Yönetmeliği Madde 20 f. VIII. hükmüne göre; Evlendirme memurluğunca mültecilerin belgelerinin doğruluğundan şüphe edilmesi halinde, Bakanlık aracılığı ve Dışişleri Bakanlığı kanalı ile ilgili devletin temsilciğine gönderilmek suretiyle doğruluğu tevsik ettirilebilir.Aile,

aile hukuku kapsamı,

Evlenmeye ilişkin genel bilgiler,

Evlilik Hukuku,

Marriage of foreigners in Turkey,

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, Marriage of foreigners in Turkey, ,