4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Türkiyede Vatansızların Evlenmesi

- +

project-image-6

Türkiyede Vatansızların Evlenmesi

Türkiye’de Türk yetkili makamlarca vatansızların evlenmelerinin önünde bir engel bulunmamaktadır. Vatansızlar da Türkiye’de yetkili makamların Huzurunda evlenebilirler.

Evlendirme Yönetmeliği madde 13 hükmüne göre; Vatansızların evlenme başvurulan Türkiye’deki evlendirme memurları tarafından kabul edilir. Türkiye’de nüfus kaydı tutuluyorsa vatansızların evlenme engellerinin bulunup bulunmadığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden verilecek evlenme ehliyet belgesi ile belirlenir.

Yine Evlendirme Yönetmeliği Madde 13 hükmüne göre; Vatansızların henüz nüfus kaydı oluşturulmamışsa emniyet makamlarınca tutulan dosyalarındaki bilgilere göre bu makamlarca verilecek belge ile evlenme engellerinin bulunup bulunmadığı belirlenir.

Evlendirme Yönetmeliği Madde 20 f. IX. Hükmüne göre; Vatansızların, evlenme ehliyet belgelerinin kayıtların tutulduğu makamlarca, kişinin tam künyesi ile kayıttaki bilgilere göre evlenmesine engel halinin olup olmadığını belirtir şekilde ve onaylanmış olması gerekir.

Evlendirme Yönetmeliği Madde 34 f. IV. Hükmüne göre; Türk makamlarınca evlenme ehliyet belgesi düzenlenmiş vatansızların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikamet tezkeresini almış olduğu il emniyet müdürlüğüne, diğer örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Aile, aile hukuku kapsamı, Evlenmeye ilişkin genel bilgiler, Evlilik Hukuku, Marriage of foreigners in Turkey,