4°C
İSTANBUL HAVA DURUMU4°C Kar Yağışlı
DESTEK TELEFONU 0532 442 62 33

Bizden Haberler

Boşanma.org.tr

Yargıtay’dan anlaşmalı boşanma kararı bozulabilir içtihadı

- +

project-image-6

Yargıtay, boşanma sonrasında anlaşmalı boşanmadan vazgeçerek kararı temyiz eden eşi haklı buldu.

Yargıtay, boşanma sonrasında anlaşmalı boşanmadan vazgeçerek kararı temyiz eden eşi haklı buldu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 2015 yılında temyiz edilen bir boşanma davasında yeni bir içtihat ortaya koyarak, boşanma kesinleşinceye kadar anlaşmalı boşanmadan vazgeçilebileceğine hükmetti.

Aile Mahkemesi tarafından Türk Medeni Kanununun 166/3. maddesi uyarınca anlaşmalı boşanan çiftlerden biri, dava sürecinde anlaşmalı boşanmaktan vazgeçtiğini beyan ederek davayı temyize götürdü.

Davaya bakan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Anlaşmalı boşanma yönünde oluşan karar kesinleşinceye kadar eşlerin bu yöndeki diğer bir ifadeyle gerek boşanmanın mali sonuçları, gerekse çocukların durumu hususunda kabul edilen düzenlemeleri kapsayan irade beyanından dönmesini engelleyici yasal bir hüküm bulunmamaktadır. Anlaşmanın bozulması ile anlaşmalı boşanma hükmü bütünüyle geçersiz hale gelir (HUMK m. 439/2)” hükmünü hatırlattı.

Yargıtay kararında, “Türk Medeni Kanununun 166/3. maddesi gereğince boşanmalarına karar verilse dahi davacının anlaşmalı boşanma hükmünü gerçekleşen anlaşmaya rağmen temyiz etmesi, davadan açıkça feragat etmedikçe anlaşmalı boşanma yönündeki iradesinden rücu niteliğinde olup, bu halde anlaşmalı boşanma davasının "çekişmeli boşanma" (TMK m. 166/1-2) olarak görülmesi gerekir” denildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin düzeltme kararında şu içtihatta bulunuldu; “Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer temyiz sebeplerinin şimdilik incelenmesine yer olmadığına, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi.”

boşanma, anlaşmalı boşanma, boşanma istatistikleri, evlilik, Yargıtay kararları,